Tým slavných nafukovacích vesmírných těles brněnské hvězdárny nově doplnila Litosféra. Jak její název napovídá, jde o maketu planety Země bez jediné kapky vody. Desetimetrový model odhaluje neznámá dna oceánů i moří, je na něm vidět litosferické desky, na nichž leží jednotlivé kontinenty i nejhlubší propadliny. Hvězdáři si na novém modelu i zavtipkovali. Doplnili totiž na něj pět věcí, které si vymysleli. Jednou je i bájný potopený ostrov – Atlantida.
„Samozřejmě vždy data představujeme správně, ale nebereme se úplně vážně. Předkládáme našim fanouškům vědu hravou. Proto jsme si na Litosféře dovolili pár drobných vtípků. Alespoň budou mít co hledat a o Zemi se více dozví,“ uvedl ředitel hvězdárny Jiří Dušek.
Vtípky jako Atlantida a potopená letadlová loď
Jedním z těchto vymyšlených překvapení je legendární a nikdy nenalezený ostrov Atlantida, který popisoval již filozof Platón. Hvězdáři jej umístili do Atlantiku, a to nedaleko Afriky. Atlanditu nelze přehlédnout, protože má pravidelný kruhovitý tvar. Na Litosféře je například i potopená letadlová loď. Každého bystrého pozorovatele hned napadne, že je ve srovnání s okolím nějak podezřele velká. Zbytek nesrovnalostí si prý každý musí najít sám.
Oficiálně bude Litosféra představena veřejnosti na Festivalu planet, a to od 7. do 13. července a od 4. do 10. srpna (https://www.festivalplanetbrno.cz/) . Akce se koná v parku na Kraví hoře pod hvězdárnou, kde se příchozí mohou procházet mezi nafouknutými modely. Litosféře budou dělat společnost její dvě sestry z tvůrčí dílny hvězdárny; první je klasická maketa Země – Terralóna a tou druhou noční Země – Temnalóna.
Litosféra je maketa Země zbavená vody. Je na ní vidět obnažené dno oceánů i litosférické desky. Zdroj: Hvězdárna Brno
„Diváci tak budou mít unikátní srovnání. Terralóna představuje Zemi živou, Temnalóna, na níž do noci září světla měst, dálnic i ropných věží v mořích pak Zemi technickou a Litosféra Zemi tajemnou,“ doplnil Dušek. V týmu brněnských planet je i maketa Měsíce, Marsu a Slunce.
Planety bude střežit Fegurd
Asi nejzajímavější je na Litosféře prý to, co vidět není. Pokud by planeta Země měla skutečně v průměru jen deset metrů, tedy pokud by byla velká jako model, pak by veškerá povrchová a podpovrchová voda z ní vytvořila kouli o průměru metru. Byla by slaná, protože sladká voda by se v ní rozředila. Pokud by se pak ze zmenšené Země odsála výhradně sladká voda, šlo by o míč o průměru 25 centimetrů. „Krásně to ukazuje, jak ve srovnání s velikostí Země a celým vesmírem nejen lidský život, ale jakýkoli život neskutečně křehký,“ doplnil Dušek.
Litosféra zářící do noci s maskotem hvězdárny – astronautem. Zdroj: Hvězdárna Brno
Pomyslným ochráncem brněnské planetární nafukovací party se je nově vytvořený nafukovací pětimetrový Fegurd. Jde o smyšlenou postavičku mimozemšťana, maskota hvězdárny. Vytvořil jej výtvarník Václav Sigurson Kostohryz. V planetáriu a v jeho nejbližším okolí lze již najít i čtyři drobné sošky Fegurdů, které těší milovníky vesmíru všech generací.
(vlipk)