Všechen odpad v podobě starého textilu a nadrceného polstrování z aut, kterého je zhruba 2000 tun, musí z Křižanovic na Vyškovsku zpět do Itálie, a to co nejdříve. Žádají to autoři petice. V uplynulých dnech ji doručili Jihomoravskému kraji a žádají od něj jasné činy. Podle odpůrců skládky jiné řešení neexistuje. Přestože podnikatelé, kteří za dovozem odpadu stojí, slibují, že jej využijí k recyklaci a zaměstnají přitom desítky lidí, signatáři petice jim nevěří.
„Existuje jen jediný způsob, jak celou věc řešit. Ať si Itálie zase vezme svůj odpad zpět. My jej nechceme. Mám pocit, že vedení obce problém neřeší, že už měl být vyřešen… trochu to vytváří dojem, jako by se nechalo opít sliby o tom, jak bude výhodné tento odpad recyklovat,“ řekl Vytříděno křižanovický zastupitel a hlavní organizátor petice Radek Hrabovský (SPD).
Pro likvidaci skládky hlasoval sám
Křižanovice mají 820 obyvatel. Petici podepsalo 270 lidí, obyvatel obce a širokého okolí. Odpad nechali od roku 2023 v kamionech navážet do někdejšího křižanovického statku podnikatelé Libor Juska a Jan Hroch. V areálu navršen do výšky pěti metrů. Dvojice se hájí tím, že chce zakoupit recyklační linku a z odpadu vyrábět lisované desky pro stavebnictví. Odpad dovezla nelegálně a k zahájení provozu recyklační linky nemá nic než své vize.
Foto z bývalého statku v Křižanovicích. Zdroj: petice
Autoři petice se bojí toho, že se podnikatelé vypaří a odpad zůstane obci na krku. Hrabovský na nedávném zasedání obecného zastupitelstva navrhoval odvezení odpadu, osm členů zastupitelstva se zdrželo hlasování a dva nebyli přítomni. Iniciátor petice jediný hlasoval pro.
Podle starostky obce Marie Rozehnalové (nez.) to není tak, že by v tom zůstal sám. „Nebylo o čem hlasovat, protože nám nikdo nepředložil návrh na vytvoření provozu s recyklační linkou. Nemáme na stole vůbec nic. Jen víme, že na někdejším statku jsou tuny odpadu, že to šetří policie a Česká inspekce životního prostředí. Čekáme na ukončení vyšetřování,“ uvedla.
Česko-italský odpadářský skandál
Na ukončení šetření netrpělivě čeká i ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Případ se řešil na mezinárodní úrovni. Hladík o věci v květnu v Římě jednal se svým italským protějškem Gilbertem Pichetto Fratinem, který potvrdil, že si Itálie odpad odveze.
Detail balíků s odpadem z Křižanovic. Zdroj: petice
Celý projekt stojí „na vodě“. Odpad je sice navezený, ale není ještě pořízená recyklační linka za 75 milionů korun. Podnikatelé před pár týdny ještě nevěděli, kde na ni vezmou peníze. Hrochova firma Hypo stavby je v exekuci a projekt zastřešovat nemůže. Nemá ani povolení.
„Byla to chyba, měli jsme mít povolení k přepravě, a to jsme skutečně neměli. Někdy vize předčí realizaci, což se stalo i v našem případě. Nic to ale nemění na tom, že náš záměr je seriózní, že odpad umístěný zde není nebezpečný a že je naší snahou rozjet výrobu,“ uvedl v dubnu při setkání s Křižanovickými Juska.
Fialově vyznačená zóna představuje zónu plánované linky na zpracování odpadu. Červeně vyznačená zóna představuje aktuálně navezený venkovně uskladněný, nijak nezpracovaný odpad. Žlutě vyznačená zóna představuje bytový dům, který obývají občané Křižanovic u Bučovic. Zdroj: petice
Petice (citace z ní):
…. tímto požadujeme:
1. Odstranění veškerého dovezeného odpadu, a to na náklady odpovědného subjektu.
2. Zabránění záměru na výstavbu linky na zpracování odpadů ve výše uvedeném areálu.
3. Zahájení řízení o odpovědnosti za porušení zákona o odpadech, a dalších právních předpisů na ochranu životního prostředí.
4. Důsledné zapojení veřejnosti do rozhodovacích procesů týkajících se nakládání s odpady a využití daného území.
5. Zajištění ochrany zdraví obyvatel a životního prostředí v souladu s právem na příznivé životní podmínky.
(niv)
Zdroj: PETICE
ve věci nelegálního dovážení a skladování odpadu společností Hypo stavby, s.r.o. v obci Křižanovice u Bučovic, odstranění odpadu a neudělení povolení k výstavbě linky na zpracování odpadu (dále také jako „Petice proti dovážení, skladování a zpracování zahraničního odpadu v Křižanovicích u Bučovic“).