ONLINE LIFESTYLE ODPADOVÝ MAGAZÍN

Animované podtržení

ČASOPIS

Turisté jsou k přírodě šetrnější, méně v odhazují odpadky. Zatím je to na slušnou dvojku

01. Čvn, 2025

Odpadků v přírodě konečně po dlouhý letech osvětových akcí, budování sběrných dvorů a propagaci třídění odpadu ubývá. Podle ochranářů je tento obrat jasně viditelný v krajině. Za pozitivní považují to, že všech těch pohozených PET-lahví, pytlíků od svačin a obalů od sladkostí ubývá na místech, jejichž turistická návštěvnost se naopak zvyšuje.

Pokles zaznamenali například v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Moravský kras, která se táhne severně od Brna až za Blansko a pro obyvatele moravské metropole tvoří příměstské lesy, kam chodí na procházky, za sportem nebo se svými psy na výlety. Ještě před patnácti lety bylo nutné vyslat při jarním úklidu krasu do terénu šest kontejnerů od náklaďáků. Jeden z nich se zaplnil jen pohozenými pneumatikami z aut. Letos stačily jen kontejnery dva. Je to ve srovnání s loňskem o půl kontejneru méně, Pokles je sice pomalý, ale dlouhodobý.

„Máme z tohoto trendu velkou radost, Na jedničku za úklid to ještě pro turisty není, ale slušnou dvojku bychom jim už mohli dát. Je to obrovský pokrok ve srovnání s tím, co jsme tu kdysi měli. Vždyť jsme tahali rezavé ledničky a pračky z lesů a vyváželi z nich stavební suť,“ řekl Antonín Tůma ze správy Moravského krasu V dubnu se tam konal již 33. ročník jarního úklidu, do něhož se zapojilo přes 300 dobrovolníků z řad školáků, skautů, jeskyňářů i zástupců firem.

Problémem již podle ochranářů z CHKO Pálava na Mikulovsku a CHKO Bílé Karpaty, které se táhnou z Hodonínska až na Zlínsko, nejsou stezky přímo v přírodě. „Lidé se konečně naučili si svůj nepořádek odvážet domů. Platí, co si přinesu, to si i odnesu,“ řekla Jiřina Gaťáková ze správy Bílých Karpat. Potíže s odpadky jsou u hlavních silnic a parkovišť, kde je pravidelně uklízí pracovníci správy silnic. Doufá ale, že i tyto problémy se podaří časem vyřešit.

„I za nás z Pálavy dáváme hezkou dvojku. Je to pro veřejnost motivační známka. Jednička je na dosah, jen stačí na tom ještě trošku zapracovat,“ uvedl Jiří Kmet z CHKO Pálava. Úbytek odpadu v krajně je podle něj citelný a při jarním úklidu umožňuje zaměřit se nově na okrajové lokalita na Pálavě nebo na oblasti, které byly zatím opomíjeny. Zatímco v Moravském krasu, v němž je přes 1130 jeskyní, se do úklidu zapojují týmy speleologů, Pálava je vinařským rájem a vinaři si jej udržují pravidelným úklidem vinohradů a jejich okolí také vzorně udržují.

Zdroj: Redakce Vytříděno