Žhavý popel do kontejneru s odpadem nepatří, ani v zimě z krbů a kamen, ani v létě z grilů. Odpadáři na to sice upozorňují neustále, ale část veřejnosti to tak nějak ignoruje. V polovině března kvůli tomu zápolili s požárem, a to přímo v brněnské spalovně v Jedovniceké ulici. Jen díky pozorné obsluze stoupající dým z odpadu neunikl pozornosti a požár byl zlikvidován hasiči ze Židenic v samotném počátku. Předešli se tak patrně rozsáhlým škodám.
„Do zásobníku na 5.000 tun odpadu se dostal žhavý popel. Nezahořel v popelnici, nezahořel naštěstí ani v útrobách drahého svozového vozidla. Začal doutnat až po výsypu mezi odpad, čekající na energetické využití,“ uvedl tiskový mluvčí společnosti SAKO Brno Michal Kačírek. Vysvětlil, že ložisko nevychladlého popela může zůstat aktivní i několik dní. Když pak doputuje do areálu spalovny, může napáchat značné škody na zdraví i majetku.
Nevychladlý popel nepatří do plastové a nepatří ani do kovové popelnice. Popel ukládaný do popelnic a kontejnerů musí být vždy vyhaslý a studený. Plastová nádoba už po minutě působení tepla okolo 250 stupňů Celsia ztrácí mechanickou odolnost a začne se tavit. Při teplotě okolo 400 stupňů Celsia hoří. V kovové popelnici ničí horký popel pozinkovanou vrstvu a urychluje degradaci nádoby. Kovová schránka zpomaluje vychládání popela a zvyšuje nebezpečí zahoření odpadu uvnitř svozového vozidla. Při zahoření vozidla dochází k jeho poškození a k ohrožení posádky. Pokud se popel rozhoří v zásobníku odpadu, mohou být následky nedozírné.
Do černé popelnice popel patří. „Koneckonců, slova popelnice a popeláři vznikla tak, že v minulosti se z domácností svážel popel především. Ale vždy popel náležitě vychladlý. Nechte vždy popel řádně vychladnout. Jistě nemusíme připomínat, že omezení provozu brněnského ZEVO SAKO by znamenalo potíže při svozu komunálního odpadu a omezení výroby tepla a elektřiny pro Brno,“ dodal mluvčí.
Čtyři rady pro nakládání s popelem
1) Pokaždé se přesvědčte, zda je popel vkládaný do popelnice vychladlý.
2) Před vhozením do popelnice popel skladujte v kovové nádobě (např. starý kastrol, kýbl).
3) Nemáme-li takovou možnost, je žádoucí popel před vsypem zchladit, například pokropením vodou.
4) Topíte-li dřevem a máte-i zahrádku, či květináče, použijte vychladlý popel coby levné a docela hodnotné hnojivo.
Zdroj: SAKO Brno, www.sako.cz