SAKO Brno ve spolupráci s Odborem životního prostředí města Brna dává odpadu druhý život
SAKO Brno, a. s. jako akciová společnost zabývající se odpadovým hospodářstvím v Brně a jeho okolí provozuje svoz a zpracování odpadů (včetně spalovny odpadů) a zaměřuje se na energetické využití odpadu.
SAKO Brno realizuje hned několik projektů, které jsou zaměřeny na odpadové hospodářství a především pak na ochranu životního prostředí.
Mezi jejich nejvýznamnější patří projekt Re-Use, který umožňuje opětovné využití starších (ovšem stále funkčních předmětů), a projekt Třiďouni do škol, který podporuje třídění odpadu ve školách.
Dále SAKO Brno pracuje také na projektu úpravy vlečky ZEVO, který má za cíl zlepšit dopravu do areálu spalovny.
Pojďme se společně podívat na jejich projekty dávající odpadu druhý život:
Projekt ReUse – druhý život
Tento projekt má za svůj cíl opětovné využití starých, ovšem stále funkčních věcí, které mají lidé leckdy doma, ale jen jim překážejí a nevyužívají je.
Občané Brna tak mohou prodloužit životní cyklus věcem, které často nesmyslně končí v našich popelnicích.
Jak na to je jednoduché:
Nepotřebné věci odevzdáte na některém ze sběrných středisek odpadu na adresách: SSO Dusíkova, SSO Hapalova, SSO Jedovnická 4, SSO J. Svobody, SSO Okružní, SSO Ukrajinská nebo SSO Sochorova, kde budou věci následně prodány zájemcům za symbolickou cenu. Výtěžek z tohoto prodeje poputuje na veřejnou sbírku, která nese název Květiny pro Brno, a která podporuje výsadbu a údržbu květinových záhonků ve městě.
Odevzdat můžete jakékoliv zařízení a vybavení domácnosti (např. nádobí, plechy na pečení apod.), obrazy, dekorace, květináče, multimediální produkty (DVD, CD, PC i PS hry atd.), hračky, knihy, sportovní vybavení atd.
Pamatujte prosím na to, že projekt ReUse – druhý život se nevztahuje na předměty drobné elektroniky, domácí elektroniky, pracovní elektrické nástroje ani jiná elektrozařízení.
Projekt ReNab
Neméně záslužný projekt s názvem ReNab má za cíl pomoci brněnským rodinám začít nový a lepší život, i když třeba se starými věcmi.
Pokud máte zájem tímto způsobem pomoci, opět odevzdáte nepotřebné věci na jednom ze sedmi (shora uvedených) sběrných středisek v Brně, případně kontaktujete zaměstnance SAKO kvůli možnosti osobního odběru použitého nábytku.
Nábytkovou banku najdete v Brně-Komárově na ulici Černovická 15 (firma SAKO, a. s.) každé pondělí v době od 8 do 14 hodin vyjma svátků.
Pamatujte, že z hygienických důvodů se neodebírá čalouněný nábytek.
Projekt RetroUse
Už z názvu projektu vyplývá, že projekt RetroUse má za svůj cíl opětovné využití starých – retro věcí, které jsou ovšem stále funkční a hlavně vyrobené před rokem 1989. Hlavním cílem tohoto projektu je předměty poskytnout těm, kteří je mohou dále používat, ale také např. pro různé kulturní instituce jako jsou sbírky muzeí nebo fundusy divadel.
Můžete přinést knížky, časopisy, osobní písemnosti zajímavých lidí, staré fotografie, retro hračky apod., které mohou být někomu užitečné, ačkoliv vy už je nepotřebujete.
Projekt Jsem zpět!
Projekt Jsem zpět! dává druhý život plně funkčním elektrozařízením, která vy už nechcete používat. Tento projekt je realizován ve spolupráci Statutárního města Brna, společnosti SAKO, a. s. a kolektivního systému ELEKTROWIN, a. s.
Postup je následovný:
Na sběrné středisko odpadů na adrese Jedovnická 4 (další odběrná střediska najdete na webu jsemzpet.cz) přivezete nepotřebný spotřebič. Spotřebič následně projde odbornou kontrolou servisního technika. Po této kontrole bude spotřebič předán potřebným organizacím jako jsou např. Klokánky Fondu ohrožených dětí nebo různé azylové domy.
Přivézt můžete sporáky, mrazničky, chladničky, pračky, myčky, sušičky atd.
zdroj: www.sako.cz