Mlžítka dokážou ve svém nejbližším okolí pocitově snížit teplotu vzduchu, zvýšit jeho vlhkost a snížit prašnost. Přestože se na území hlavního města Prahy nachází 44 mlžítek a osvěžítek, mlžítka letos poprvé pronikly i na Pražský hrad.
Nově umístěné mlžítko najdete těsně před vstupem do placené zóny Zlaté uličky v Daliborce. Návštěvníci hlavního města a samozřejmě také sami Pražané se mohou osvěžit například na Staroměstském náměstí, Ovocném trhu, Mariánském náměstí, Karlínském náměstí či před kulturním domem Ládví.
Přesné rozmístění mlžítek a osvěžítek můžete najít na internetu v mapách od Googlu pomocí zadání klíčového slova „mlžítko“, na mapy.cz od Seznamu je možné kromě „mlžítko“ pro vyhledávání použít také heslo „voda“.
Mlžítka se aktivují automaticky v předem stanoveném časovém intervalu za předpokladu, že okolní teplota přesáhne 23°C. Osvěžítka jsou potom samoobslužná.
Všeobecně platí, že než-li dojde k osazení mlžítka či osvěžítka je konkrétní místo prověřováno z hlediska technického a urbanistického. Při technickém šetření je posuzován stav podzemní části hydrantu, tlakové poměry v konkrétním místě sítě a celková provozní vhodnost.
V městě často dosahuje teplota vyšších hodnot než je tomu v přírodě. Kapky tryskající z mlžícího zařízení absorbují tuto část tepla a přemění jej na páru, čímž dojde k pocitovému ochlazení vzduchu.
Provoz a monitoring těchto zařízení na území hlavního města zajišťuje digitální řídící jednotka ovládaná prostřednictvím pevné radiové sítě Pražských vodovodů a kanalizací.
Spotřeba vody činí zhruba 18 litrů za hodinu, do mlžicího zařízení proudí pitná voda přímo z vodovodního řadu.
S ohledem na jejich nenáročnost na zdroje i technologie jsou popínavé rostliny ovšem ekologičtější než zmiňovaná mlžítka.
Popínavky jsou levnou udržitelnou a efektivní formou zelené fasády, oproti dalším druhům vertikálních zahrad. Popínavé rostliny mají jednoduchou údržbu a pestrý sortiment vhodných rostlin, včetně mnoha domácích druhů. Můžeme tak volit dle barevnosti, stálezelenosti, výrazného podzimního efektu nebo i jedlosti plodů. Šlahouny některých popínavých rostlin samy dorůstají i 10 m.
Jejich hlavní přínosem je podpora biodiverzity, zlepšení mikroklimatu, uvolňování kyslíku a vláhy do okolí a zachytávání CO2 a jiných nežádoucích látek.
Nejefektivnějším způsobem ochlazování je venkovní stínění. Zkrátka nepustíte teplo dovnitř. Snadno toho docílíte za pomoci venkovních předokenních rolet, žaluzií, markýz nebo také popínavých rostlin. Optimální je zeleň natáhnout pomocí lanka přes dřevěnou konstrukci nebo pergolu, kde se bude popínat a nenaruší vám fasádu domu.
Větráme rádi všichni, ale možná jste nevěděli, jak je efektivní už dopoledne okna zavřít a otevřít je až večer, kdy venku klesne teplota.
Pokud se chystáte v blízké době měnit vaše okna, určitě volte trojskla, neboť ty chrání dům nebo byt nejen před přehříváním, ale také před nechtěným únikem tepla.
Jako nejoptimálnější řešení nejen pro města se jeví kombinace mlžítek, osvěžítek a popínavých rostlin.
zdroj: prazskypatriot.cz, RethinkArchitecture.cz