Prázdniny přináší nejen sluníčko, opalování nebo déšť a lenošení, ale také spoustu eko výzev, ke kterým se můžeme hrdě postavit čelem.
Ekologické výzvy se totiž dotýkají různých oblastí, kde je potřeba zlepšit stav životního prostředí a řešit dopady lidské činnosti. Tyto výzvy zahrnují např. znečištění ovzduší a vody, nakládání s odpady, ale také ochranu přírodních zdrojů.
Představíme vám vybrané ekologické prázdninové výzvy tohoto léta:
Hnutí Brontosaurus – spolek pro malé i velké, které se už více než 45 let věnuje mimo jiné ochraně přírody, plánuje přes prázdniny řadu zajímavých ekologicky založených akcí: vydat se můžete na dobrovolnické tábory do Rumunska, Bílých Karpat, ale také na přežití apokalypsy, kosení orchidejových luk atd.
Společnost TextilEco, a. s. ve spolupráci se společností Genesis dlouhodobě pracují na projektu EKO-VÝZVA aneb pošli svoje věci dál. Jejich myšlenka je prostá, přesto výstižná: se zvyšujícím se počtem obyvatel na Zemi představuje odpad čím dál větší zátěž pro planetu a životní prostředí.
V České republice jsou za veškerý komunální odpad vyprodukovaný občany zodpovědné obce. Ty jsou díky novelám v odpadovém zákoně nuceny zaměřit se na míru třídění odpadu v regionu.
Nové recyklační cíle směřující ke konci skládkování do roku 2030 se totiž budou neustále zvyšovat. Řešením pro splnění těchto cílů je správná edukace a následná motivace občanů k třídění a také dostatek odpadových nádob v komfortní docházkové vzdálenosti.
EKO-VÝZVA pošli svoje věci dál ovšem nesupluje kontejner, posílat dál můžete své nezničené kousky.
Svým dětem bychom měli jít ve všem příkladem. A neméně to platí také v případě ekologie, třídění odpadu a ochrany životního prostředí.
Ekoskola.cz si pro nás připravila 14 aktivit v rámci 8 výzev, kdy dává dětem i dospělým příležitost zlepšit svět, ve kterém žijeme.
Ne každou aktivitu mohou realizovat přímo děti. Mohou však ovlivnit dospělé kolem sebe, aby ji splnili nebo jim s ní pomohli.
Na jejich webových stránkách si vybrat jakékoliv množství výzev i jejich aktivit. Vybírejte si takové výzvy a aktivity, které vás budou hlavně bavit a budou pro vás zajímavé.
A pokud se nechystáte ani na dobrovolnické tábory, nemáte v plánu posílat své věci dál a ani nemáte ratolesti, se kterými byste plnily prázdninové eko-výzvy od ekoskoly.cz, je výzva LIFE 2025 něco pro vás.
Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo už v polovině dubna 2025 národní výzvu k předkládání žádostí o finanční podporu z národních zdrojů alokovaných pro program LIFE 2025 v oblastech Životní prostředí a Opatření v oblasti klimatu.
Na přípravu a kofinancování celoevropských projektů LIFE vyčlenilo 100 milionů korun.
Žadatelé mohou žádat o podporu na financování projektové dokumentace nebo na spolufinancování projektu.
Oprávněným žadatelem je každá právnická osoba se sídlem na území České republiky, s právní subjektivitou a identifikačním číslem organizace.
Každý oprávněný žadatel může podat nejvýše tři žádosti o podporu v rámci této výzvy, bez ohledu na to, zda jsou podávány obě do jednoho podprogramu nebo každá do jiného podprogramu nebo zda je předkladatel v pozici hlavního žadatele či partnera projektu.
„Národní výzvy programu LIFE pro rok 2025 navazují na úspěšnou praxi předchozích let a snaží se reagovat i na podněty ze strany žadatelů a hodnotitelů, se kterými se každoročně setkáváme,“ říká ředitel odboru finančních a dobrovolných nástrojů MŽP Tomáš Kažmierski a vysvětluje: „V rámci této výzvy lze žádat o podporu na spolufinancování způsobilých výdajů projektů, dále na přípravu projektové dokumentace a také na spolufinancování způsobilých výdajů partnerů projektů, schválených v rámci řádné výzvy unijního programu LIFE vyhlašované v roce 2025. Z celkové alokace 100 milionů korun je 82 milionů určeno na spolufinancování projektů, 3 miliony na přípravu projektové dokumentace a 15 milionů na spolufinancování partnerů projektů. Na přípravu projektové dokumentace k projektu může být poskytnuta podpora až 40 000 korun, mimořádně až 80 000 korun na jeden projekt. Když bude žádost schválena Evropskou komisí ve výzvě unijního programu LIFE, může žadatel získat dokonce zvýšenou podporu v maximální výši až 200 000 korun.“
Národní program životního prostředí na svých stránkách zveřejňuje výzvy, jejíž cílem je především zvýšení povědomí odborné, ale i široké veřejnosti o řešených problematikách v oblasti životního prostředí. Na jednotlivé ekologické výzvy jsou vyhlášeny jednotlivé dotační programy (např. Udržitelná městská doprava a mobilita, Zelená stuha, Energetické úspory veřejných budov, Domovní čistírny odpadních vod, Odstranění stavebních materiálů s obsahem azbestu apod.).
Konkrétní aktivity podporované z Národního programu Životní prostředí definuje tzv. Rámec Národního programu Životní prostředí pro období 2024–2026. V uvedeném tříletém období je plánováno celkem 29 dotačních výzev s alokací 3,39 miliardy korun, které budou uvolněny z prostředků Státního fondu životního prostředí ČR.
Jak sami vidíte, prázdniny jsou plné výzev pro malé i velké. Nezůstávejme vůči výzvám lhostejní.