Udržitelné knihkupectví Reknihy, které výhodně nabízí knihy z druhé ruky, a to buď použité nebo ty, které se nepodařilo na pultech knihkupectví prodat, zahájilo činnost svých poboček v ČR teprve v březnu. Nyní už jich má sedm, další budou přibývat. Zákazníci si již jejich prostřednictvím vyzvedli přes tisíc knih. Projekt nabízí možnost předání zakoupených knih na tzv. partnerských místech. Dvě z nich se nacházejí i v Brně.
Namísto budování sítě vlastních poboček, které Reknihy vyhodnotily jako příliš nákladné a neekologické, zvolily udržitelnější řešení; navázaly spolupráci s již existujícími lokálními obchody sdílejícími podobné hodnoty. Partnerská síť umožňuje Reknihám být blíže zákazníkům a minimalizovat ekologickou stopu spojenou s doručováním objednávek.
Největší zájem je v Brně a v Olomouci
Celkově zájem ze strany zákazníků rychle roste – doručení na partnerské místo si během pilotního provozu vybralo 13 procent všech nakupujících. Aktuálně funguje příjem a výdej knih kromě Brna také v Praze, Ostravě, Hradci Králové, Olomouci a Zlíně. Největší zájem je zatím o pobočky právě v Brně a také v Olomouci, kde už je tento systém zavedený a funguje dlouhodobě. V novějších lokalitách-například Zlín, si zákazníci na tuto možnost zvykají.
Reknihy nabízejí levné knihy, levně doručené, a to navíc ekologicky – tedy lze je dostat bezobalově. Zdroj:Reknihy
Výdejní místa Reknih vznikají ve spolupráci s obchody, které se dlouhodobě věnují udržitelnosti, lokální výrobě a snižování odpadu. Jde často o bezobalové prodejny nebo obchody s lokálními značkami. Spolupráce je tak výhodná pro obě strany – lokální obchod navštíví i lidé, kteří by jej třeba jinak minuli.
„S Reknihami společně sdílíme myšlenku udržitelného nakupování, a proto jsme se velmi rádi pustili do spolupráce. Kromě toho, že služeb Reknih využívají naši stálí zákazníci, k nám tato synergie přivádí i zákazníky nové. Stejně tak jako nákup bez obalu i nákup knih z druhé ruky má svou ‚nadhodnotu‘. Právě to nás na vzájemné spolupráci baví a dává nám smysl,“ informovala Vytříděno Veronika Ratajová z partnerského místa Zero Way Brno.
Doručení knížky přijde na 29 korun
Doručení na partnerské místo je samozřejmě výhodné i pro zákazníky. Vyjde na 29 korun, je to nejlevnější způsob doručení objednávky, a zároveň si lidé mohou knihy vyzvednout osobně, což je možnost, na kterou se sami často ptali. Pro řadu zákazníků jde zároveň o příjemnější způsob doručení – místo anonymní zásilky si přijdou na místo s přátelským přístupem.
Reknihy mají výdejní místa zatím na sedmi místech v ČR. Zdroj:Reknihy
Z pohledu logistiky přináší tento systém i znatelné ekologické úspory. “Objednávky jsou třikrát týdně baleny hromadně do jedné recyklované krabice, čímž se šetří až pětinásobek obalového materiálu oproti běžnému individuálnímu balení. Tím, že se objednávky doručují hromadně, dochází i k efektivnějšímu využití dopravy a k úspoře emisí,” říká Martin Němeček, CEO Reknih s tím, že odhadují snížení CO₂ až o 40 procent oproti běžné zásilkové logistice.
Do konce roku vzniknou partnerské pobočky také v krajských a dalších větších městech, jako je Plzeň, Liberec nebo České Budějovice. Dlouhodobě Reknihy směřují k tomu, aby své partnerské místo měly v každém regionu.
________________________________________
Více O REKNIHÁCH
Reknihy jsou online udržitelné knihkupectví, které dává knihám nový život. Jejich cílem je šířit myšlenku udržitelného čtení a ukázat, že není vždy nutné kupovat nové knihy. Za 6 let fungování prošlo přes Reknihy více než 1 000 000 knih a učebnic. Za dobu svého působení získaly Reknihy také odznak Udržitelný e-shop, Slušná firma, v roce 2021 první místo SDGs cen od Asociace společenské odpovědnosti v kategorii Mladý lídr a druhé místo v soutěži ShopRoku 2020 od Heureky.
Zdroj:Reknihy